Erkek Aksesuar Ürünleri


Aksesuarlar dolaplarımızın belki de en sevilen parçaları. Günümüzden tam otuz bin yıl önce hayatımıza giren takılar, mücevherciliğinde M.Ö 4 bin yıllarında gelişmesiyle özellikle Mezopotamya, Mısır ve Anadolu coğrafyalarında gerçek anlamda insanların hayatlarında yerini aldı.

İlk mücevherli aksesuarlar taş devrinde kullanılmış olup, erkekler deniz kabuklarını birer takı olarak kullanmışlardır. İnsanlığın tarihsel gelişimi ile beraber yeni madenlerin bulunması, insanların duygusal güdüleri ile birleşince bin bir çeşit aksesuar ortaya çıkmış ve insanlar tarafından sevilerek kullanılmıştır. İşte tüm bunlardan hareketle, mücevherlerin, aksesuarların köklü birer tarihi mevcuttur.

Üst giyim ürünleri ile kullanılan erkek kolye modelleri de birçok zaman modaya yön vermiştir. Dinsel nedenler, beğenilme isteği ve diğer bazı etkenlerden ötürü insanlarda takı merakı ilk dönemlerde taş, kemik, deniz kabukları ve fildişi kullanılarak kendini göstermiş. Sonraki dönemlerde ise zaman içerisinde tunç, gümüş, altın gibi değerli madenlerin bulunması ile bunlarda aksesuarları süslemeye başlamıştır. Aslında başlarda dini nedenlerden ötürü tılsım olarak veya büyü ritüelleri için mücevherler ve diğer aksesuarlar kullanmaya başlansa da günümüze kadar olan süreçte bu değişim sağlamıştır. Şu an da günümüzde mücevherlerin tarihleri ile çıktıkları uygarlıklar hakkında da birçok bilgi edinilmekte ve insanlığın geçmişine de bir nevi ışık tutulmaktadır.

İnsanlık tarihinde şu an da ilk üretilen altın madenleri M.Ö. 4000 yıllarında var olmuş Sümer Uygarlığının yaşadığı çağda bulunduğu düşünülmektedir. Sümerlerin devamında, Araplar ve Mısırlılar da altın madenlerini işletmeye başlamış ve altın bu medeniyetlerin de aksesuarlarını süslemeye başlamıştır.

11. ve 12. Yüzyıla kadar olan süreçte takı ve aksesuarlar birer süs eşyası, ticari mal, dini birer obje gibi birçok anlam taşısa da 11.-12. Yüzyıla gelindiğinde aksesuarlar direk olarak giyim ile bağlantılı olmaya başlamıştır. Özellikle toplumdaki üst tabakalar tarafından takıların kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. Günümüz de o döneme ait sanat yapıtlarını incelediğinde kadın, erkek ve çocukların dahi takılar ile süslendiği görülmektedir. Halka, broş, kemer, pelerin tokaları gibi birçok parça yani takı ile aksesuarlar doğrudan giyimle bağlantılı hale gelmiştir. Bu dönemlerde de yine takılan takı ile aksesuarların dinsel anlamlarının yanı sıra uğur getirdiklerine dair inançlar var olmuş ve bu yüzden de kullanılmıştır.

Özellikle 15. Yüzyıla gelindiğinde aksesuar ve takı kullanımı çok hızlı bir gelişim göstermiştir. Özellikle takı tasarımını İtalya, Fransa, İngiliz ve İspanyol sarayları desteklemiştir. 18. Yüzyıla gelindiğin de ise erkekler de takı ile aksesuarlara karşı ilgileri oldukça yoğunlaşmıştır. Kadınların saçlarını, boyunlarını, bileklerini, kıyafetlerini süslen aksesuarlar biçim değiştirerek erkeklerin şapka süsleri, saat zincirleri, kol/gömlek/ceket düğmeleri hatta kılıçlarındaki kabzaları dahi süslemeye başlamıştır. Ayrıca eskiden daha çok dini inançları sembolize eden aksesuarlar bu döneme bakıldığında aşk, ölüm, yaşam gibi birçok temayı işlemiş hatta 19. Yüzyıla gelindiğinde aksesuarlar romantik nedenlerden ötürü kullanılmaya başlanmıştır.

Erkek Aksesuar Türleri


Günümüzde aksesuarlara baktığımızda birçok çeşit ile karşılaşmaktayız. Saçlarımızı, yüzümüzü, kulaklarımızı, bileklerimizi, boynumuzu, kıyafetlerimizi hatta eşyalarımızı dahi süsleyen birçok aksesuar mevcuttur.

Aksesuarlar kombinlerin birer tamamlayıcısı olduğu gibi ayrıca ihtiyaçtan kaynaklı olarak da günümüzde kullanılmaktadır. Kısaca aksesuar türlerinden bahsetmek istersek eğer, takı (erkek kolye, küpe, yüzük, erkek bileklik…) , kemer, şal, şapka, saç tokası, erkek saat, çorap, şemsiye, gözlük, anahtarlık, erkek parfüm, erkek cüzdan şeklinde özetleyebiliriz.

2021 Erkek Aksesuar Modası


Aksesuarları hepimiz çok seviyoruz her birisi gözlerimize, zevklerimize hitap etse de trendler elbette önemli. Bu yıl ki aksesuar trendlerini kısaca inceleyecek olursak başta gümüşün yükselişi geliyor. Geçen yıl oldukça altın rengi gördük ve aksesuarlar da altın detaylar eşlik etti. Ancak bu yıl farklı olarak gümüş rengin bunun yerini alacağını göreceğiz.

İnci deyince aklımıza genelde annelerimizin o eski vintage kolyeleri aklımıza geliyor. Ancak kabul edelim inci her zaman moda. Bu yıl özellikle takılarda zarif inci tasarımları sıkça göreceğiz.

Son 2 senedir özellikle zincir kolye trendi aslında zaten vardı. 2021 yılında bu trendi yine göreceğiz ancak güncellenmiş şekilde. Kalın, dev zincirler! Evet, böyle söyleyince gözde şık bir görüntü olmuyor belki ancak emin olun bu trende sizde kapılacaksınız.

Bu yıl moda dünyasında fütüristtik detaylar oldukça fazla ve yaygın olacak ki takılara, aksesuarlara da yansımış. Özellikle küpelerde birbirinden farklı tasarımlarda küpeler ile bolca karşılaşacağız.

Aksesuar Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Her ne alıyor olursak olalım, hepsinin alırken dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları vardır. Aksesuarlar alırken dikkat edilmesi gereken iki önemli nokta vardır. Birincisi alacağınız aksesuarın kombiniziniz bütünüyle uyumlu ve diğer aksesuarlarınız ile bir uyum içerisinde olmalıdır. Yani gümüş bir detay varsa bunu gümüş bir aksesuar ile tamamlamalısınız.
Bir diğer detay ile cildinizi tanımak ve neye alerjiniz olduğunu bilmek. Özellikle takıların hangi maddelerden yapıldığı çok önemli. Çünkü onları takmanız durumunda vücudunuz tepki verebilir, kızarma, tahriş ve yara oluşumu olabilir.
cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR