Hoş Kokular ile Erkek Parfümleri


Parfümler için “iksir” denildiğini sıkça duyarız. Çünkü bir parfüm görülmese de kokusu ile insanlarda, mekânlarda ve anılarda olup, onlar ile bütünleşerek sürekli hayatımızdalardır. Karşımıza çıkan bir parfüm kokusu birden bizi mest edip, birden eski zamanlara götürebilir veya cezbedebilir. Parfüm işte bu kadar önemlidir aslında.

Günümüzde İç giyim veya üst giyim ürünlerine sıkılarak kullanılan parfümler gerçek anlamda 18. yüzyılda erkekler ve kadınlar vücutları ile çevrenin kokusunu gidermek bir çekicilik kazanmak maksadı ile kullanılmasıyla aslında var oldular. 19. Yüzyılda parfümlerin kokularının kalıcılık sürelerinin uzatılması sağlanmasıyla da bambaşka bir boyuta ve anlama ulaştı aslında. Ancak tüm bunlardan öte aslında parfümlerin tarihi oldukça eski bir döneme M.Ö. 3500 ile 3000’li yıllara kadar aslında dayanmaktadır. Günümüzdeki modern anlamda parfümlerin kullanılmasının kökeni ise eski Mısır’a kadar uzanmaktadır.

Parfüm kullanımı 1960’lı yıllara kadar toplumdaki varlıklı insanların kullandığı bir lüks tüketim malı olarak kabul edilip, o şekilde görülmüştür. Bu durum ancak 1970’li yıllara gelindiğinde değişebilmiştir. 1991 ile 2018 yılları arasında ödül alan reklamlar incelendiğinde ödül alan reklamların %60’ını erkek parfümlerine ait reklamlar kazanmıştır. Erkek parfümleri reklamları incelendiğinde statü, güç değerleri öne çıktığı görülmüş ve parfüm aslında geçmişten günümüze gelen süreçte birçok farklı anlam kazanması da söz konusu olmuştur.

Değişen bu anlam değişikli şu an da parfümün kişinin bir nevi giysisi haline gelmesine neden oldu ve kişinin tarzını, kişiliğini, imajını bir nevi çizip yansıtmakta. Bu yüzden de parfüm seçmek, doğru parfümü seçmek çok önemlidir. Parfüm seçerken öncelikli olarak ilk sıktığınızdaki kokusu ile zaman geçtikçe teninizde bıraktığı koku oldukça farklı olacaktır. Parfümler üst, orta ve dip notalara, kokulara sahiptirler. Eğer birden fazla parfüm deniyorsanız üç koklama yaptıktan sonra üç dakika ara verip dinlenmeniz kendiniz için doğru olan kokuyu bulmanıza yardımcı olacaktır.

Parfüm kokuları ilk sıktığınızdaki gibi durmayacağı için zaman geçtikçe teninizde farklı bir koku bırakacaktır. Bu yüzden parfüm alırken aslında sıkıp bir, iki saat kadar beklemeniz ve kokunun değişimini gözlemlemeniz sizin için en doğrusu olacaktır. Ayrıca başkasında beğenip kendinize sıktığınızda parfümü beğenmemeniz veya sizde farklı kokması gibi durumlar da yaşanabilir. Buna şaşırmayın çünkü bu oldukça normaldir. Her insanın kendine has bir kokusu bulunduğu için her bir parfümde her insanda farklı bir koku, kalıcılık ve etki bırakacaktır. Üst giyim ürünlerine doğrudan sıkacağınız parfümlerinizi en güzel kokuları ile Karpefingo’ da bulabilirsiniz.

Erkek Parfümlerinde Kullanılan Kokular


Erkek parfümlerinde kullanılan kokular ile kadın parfümlerinde kullanılan kokular birbirinden farklılık göstermektedir. Kullanılan ortak koku aileleri bulunsa da yine de birbirlerinden ayrılırlar. İşte erkek parfümlerinde kullanılan koku aileleri: Turunçgil Koku Ailesi: Eğer tazeleyici ve canlandırıcı kokuları seviyorsanız içinde turunçgil bulunan parfümleri tercih edebilirsiniz. Turunçgil koku ailesinde limon, portakal ve bergamot ağaçlarının meyvelerinde bulunan yağlardan yararlanılarak parfümlerde kullanılmaktadır.

Baharatlı Koku Ailesi: Erkekler tarafından en sık kullanılan kokular baharatlı kokulardır. Baharatlı parfümlerde nota olarak karabiber, defne, tarçın, kakule, muskat, karanfil çoğunlukla kullanılır.

Deri/Meşin Koku Ailesi: Ben tatlıdan çok sert karakterli birisiyim diyorsanız biraz dumanlı ve sert kokuları bulunduran bu koku ailesinin yer aldığı parfümleri kullanabilirsiniz. Ardıç ağacının katranı ile huş ağacının katranı bu aile içerisindedir.

Lavanta Koku Ailesi: Lavanta ile lavantagillerden olan diğer bitkiler bu koku ailesi içerisinde yer almaktadır.

Fougére/Fujer Koku Ailesi: Fougére Fransızcada eğreltiotu anlamına gelir ve eğreltiotu da aslında kokusuz anlamına gelmektedir. Bu grup içerisinde meşe yosunu, lavanta, kumarin, sardunya yağı sıkça bulunur. Günümüzde erkek parfümlerinde özellikle bu koku ailesi kullanılmamakta ve çok tercih edilmemektedir.

Odunsu Koku Ailesi: Erkekler tarafından sıkça kullanılıp tercih edilen diğer bir kokudur. İçerisinde sedir ağacı, gül ağacı, sandal ağacı, kâbe samanı bulunmaktadır.

Erkek Parfümü Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler


Parfüm kişinin bir nevi kimliği niteliğinde olduğu için kullandığınız parfüm sizin için çok önemlidir. Teniniz ile uyumlu olması dışında, kişiliğinizi ve tarzınızı da yansıtıyor olmalıdır. Bu yüzden parfüm alırken bilinçli olmak çok önemlidir.

Parfüm alırken dikkat etmeniz gereken bazı şeyler işte bunlardır:

Parfümü hem bileğinize hem de denerken daha önce parfüm sıkmadığınız bir fulara da sıkmayı deneyin. Parfüm teniniz ile giysiler de farklı kokacaktır. Kokuyu daha net anlamak için bunu deneyin.

Parfümü sıktıktan sonra en az üç dakika beklemeniz gerekiyor çünkü parfüm teninize sinmelidir. Teninize parfümün karışması ile beraber parfümün nasıl kokacağı önemlidir. Eğer daha uzun süre vaktiniz varsa parfümü deneyip beklemeyi deneyebilirsiniz. Kalıcılığını da böylece test etmiş olursunuz.

Moda olan kokuyu veya trend olan parfümü kullanmayın. Önemli olan size olan parfüm ile kokuyu kullanmak. Bunu unutmamalısınız.

Erkekler de koyu bir tene sahipseniz baharat tonlarını, beyaz tonluysanız da turunçgil notaları sizinle uyumlu olacaktır.

Mevsimler kokunun yoğunluğunu belirlemede önemlidir. Yaz aylarında daha hafif kokuları, kış aylarında ise yoğun olan eau de parfüm baharat, odunsu notaları tercih edebilirsiniz.
 

Erkek Parfüm Fiyatları


Erkek parfümleri çok sık kullanılan birer kozmetik ürünüdür ve piyasa da her zevke, her tene ve her bütçeye uygun parfüm bulunmaktadır. Net bir fiyat aralığı vermek doğru olmayacağı için alacağınız parfümde kendi bütçeniz içerisinde bulunan parfümleri deneyerek almanız en doğrusu olacaktır.